White Clinic

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Diş kaplama işlemlerinde tercih edilen yöntemlerden birisi olan zirkonyum diş kaplama, diş doğal rengine yakın, sıcağa oldukça dayanıklı ve renk geçirgenliği oldukça yüksek bir maddedir. Bu özelliklerinden dolayı geleneksel yöntemlerde kullanılan metal kaplama işlemlerinin yerine son dönemlerde tercih edilen bir kaplama yöntemidir.

Zirkonyum kaplama Nasıl Uygulanır?

Normal metal kaplamalarda olduğu gibi zirkonyum kaplama yapılacak diş de küçültülerek işlemlere başlanır. Kaplama yapılacak kadar küçültülen dişin olduğu bölgede diş eti sağlığına kavuştuktan sonra ağıza uygun yapıda, gerekli ölçüler alındıktan sonra klinik ortamda diş yapısı ve rengine en uygun kaplama malzemesi hazırlanarak özel yapıştırıcılar ile dişe kaplama yapılır.

İşlemin ilk aşaması olan diş kesme işlemleri, lokal anestezi ile uygulandığından ve zirkonyum kaplama yapmadan önce diş etinin sağlığına kavuşması sürecinde soğuk ve sıcak hassasiyetini azaltmak için bir geçici kaplama uygulandığından süreç boyunca sızı ve ağrılar minimize edilerek uygulama yapıyoruz.

Zirkonyum kaplamanın diş etleri ile uyumu nasıldır?

Zirkonyum, diş eti doku yapısı ile oldukça uyumlu bir malzemedir. Geleneksel kaplama işlemlerinde kullanılan metaller ile yapılan tedavilerden sonra sıklıkla görülen diş etinde mor renk gibi durumlar zirkonyum kaplama işlemlerinde görülmemektedir. Doku uyumundan dolayı diş eti çekilmesi problemleri de zirkonyum kaplamada neredeyse hiç görülmeyen durumlar olarak bilinir.

Bunun yanında metalik yapıya sahip olmadığı için ağızda metalik bir tat bırakmaz ve herhangi bir alerjiye sebep olmaz.

Zirkonyum Kaplama İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum kaplama işlemleri ön görüşme, dişlerin kesilmesi ve diş eti sağlığına kavuşma süreci de dahil olmak üzere ortalama 10 günde sonlanan bir uygulamadır.

Zirkonyum Diş kaplamayı Kimler Yaptırabilir?

Daimi diş gelişimi tamamlanan tüm kişiler bu işlemleri yaptırabilir. Diş ve çene gelişimini tamamlamış olan tüm bireyler, gerekli klinik muayene sonrasında başka bir sorun görülmediği sürece zirkonyum kaplama işlemi yaptırabilirler.

Zirkonyum Dişlerde Renk Değişimi ve Bakım

Zirkonyum malzeme, oldukça pürüzsüz bir yapıya sahip olmasından dolayı ağız bakımlarının düzenli yapılması durumunda kolay kolay plak birikmesi ve renk değişimi görülmez.  Zirkonyum diş taktıran hastaların normal diş fırçalama ritüeline devam etmesi, 6 ayda bir yapmış olduğumuz periyodik ağız muayenelerine devam ederek diş sağlığının takip ettirmesi gerekmektedir.

 

30 Kas, 2021

Ortodonti

Ortodonti Ortodonti dişlerde görülen çapraşık ve uyumsuz dişlerin klinik ortamda tespit ve kontrol ve tedavilerini sağlayan, olası çapraşık ve uyumsuz diş oluşumunu engelleme amacıyla çalışan diş hekimliği uzmanlık alanına verilen… Read More
30 Kas, 2021

20 lik diş çekimi

Yirmilik yaş dişleri standart şekilde çekilebildiği gibi cerrahi operasyon da gerekebilir. Eğer yirmilik dişler yüzeyde görünüyorsa, diş eti bu dişleri kapatmamışsa cerrahi bir müdahaleye gerek olmaz. Ancak dişin çekiminden önce… Read More
30 Kas, 2021

Gülüş Dizaynı

Gülüş Dizaynı Nedir? Estetik işlemler son yıllarda gösterdiği gelişmeler ile hayatımızın her alanında karşımıza çıkan estetik sorunların giderilmesi için oldukça etkili yöntemlerdir. Diş hekimliği alanında da gördüğümüz estetik gelişmelerle birlikte… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir